UPDATE | „Da, da, da”! Ce VICTORIE la Miami pentru PATRICIA ŢIG - Galaţi – România! Urmează Venus Williams

(18 voturi)

UPDATE: Învinsa Patriciei Țig din turul doi de la Miami, Kristina Mladenovici, era una dintre cele mai în formă jucătoare din circuitul mondial, care a reușit în ultima lună să câștige turneul de la Sankt Petersburg, să joace finala la Acapulco şi în semifinale la Indian Wells.

Prin această victorie, Patricia Țig și-a asigurat un plus de 80 de puncte WTA cu care va face un salt important în ierarhia mondială, urmând să urce cel puțin zece poziții, până pe locul 85.

Adversara gălățencei din turul trei este fostul lider mondial Venus Williams, jucătoare care are în palmares șapte titluri de Grand Slam și acum este pe locul 12. În turul secund, americanca nu a impresionat în partida cu brazilianca Maia Haddad (locul 166), de care a trecut cu 6-4, 6-3 după un joc destul de echilibrat, Venus având un plus de doar câte un singur break în fiecare set.

Întâlnirea dintre Patricia Ţig şi Venus Williams va avea loc duminică, la o oră ce urmează să fie stabilită de organizatori.

Gălăţeanca Patricia Ţig reuşeşte la Miami Open un al doilea turneu de categorie Premier Mandatory de vis, după cel de la Madrid de anul trecut. Patricia Ţig (22 de ani, locul 95 WTA) a izbutit în primele ore ale zilei de sâmbătă o victorie de senzaţie în turul doi, trecând în două seturi de Kristina Mladenovic (locul 18 WTA), scor 7-6, 6-2.

Mladenovic, care în urmă cu 12 zile o învingea la Indian Wells pe Simona Halep (6-3, 6-3), a fost cea mai bine clasată adversară pe care Ţig a întâlnit-o până acum.

Astfel, Ţig obţine prima victorie în faţa unei jucătoare din Top 20 WTA, precedentul punct maxim din acest punct de vedere fiind succesul de la Madrid (2016) cu Sloane Stephens, americanca aflată atunci pe locul 21 în ierarhia mondială.

În meciul cu Mladenovici, Patricia Ţig a jucat curajos, nu a făcut pasul în spate aproape deloc, încercând mereu să fie ofensivă, la conducerea schimburilor. A rămas încrezătoare în primul set atât la 2-4, cât şi la 3-5, după ce Mladenovici reuşise primele două break-uri. A răspuns prompt cu re-break, a egalat la 5 cu un game alb, iar apoi a rezistat şi la 5-6, împingând setul în tie-break, unde s-a desprins de la 2-2 la 5-2 şi a închis cu 7-4, la prima minge de set.

În actul secund, după 2-1 a făcut pasul în faţa cu un break, iar la 3-1 şi-a păstrat impecabil cumpătul la cel mai lung game al meciului, impunându-se pe propriul serviciu după nu mai puţin de nouă egalităţi şi şase mingi de break avute de Mladenovici. A continuat să impresioneze, atât prin deplasarea în teren şi serviciu, cât şi prin tot arsenalul de lovituri posibile etalat în schimburile lungi, impunându-se categoric, după a doua minge de meci. Înaintea acestei ultime mingi, Mladenovic a încercat în disperare, zadarnic, să o scoată din ritm pe gălăţeancă, invocând câteva picături de ploaie pentru a opri jocul ca să se şteargă tuşele de apă!

În turul trei, va urma duminică o nouă mare provocare pentru Patricia Ţig, un meci cu Venus Williams, locul 12 WTA.

Citit 15642 ori Ultima modificare Sâmbătă, 01 Aprilie 2017 12:58